اسماعیل وفا یغمایی

زندگینامه  و شناسه ی دانشیک استاد اسماعیل وفا یغمایی

سرپرست دانشکده ی دین شناسی دانشگاه کوروش بزرگ

به خامه ی خودشان

سطرهائی از یک سرگذشت

من در سال 1332 در شهر یزد و در خانواده ای بسیار پر جمعیت زاده شدم. هفت خواهر وپنج برادر که دوتن از برادرن(ابوالحسن یغما و بهروز)، و یک تن از خواهران(فرح) در کودکی در گذشتند.ریشه خاندان یغمائی در دشت کویر و در ناحیه جندق و بیابانک است.ونسب تمام یغمائی ها در نهایت به ابوالحسن یغما جندقی  و همسرش سرو جهان خاتون شاعر منتقد  و شیخ ستیزدوران قاجارها میرسد.من نیز هم از سوی پدر و هم از سوی مادر همایون و طلعت که عموزادگان هم بودند یکی از مجموعه نوادگان یغما هستم.وجود یغما و بزرگانی چون حبیب یغمائی، مدیر مجله یغما، اقبال یغمائی،مدیر مجله دانش آموز، ساغر یغمائی مدیر مجله مسلک و بسیاری دیگر شعر و ادب را در خاندان ارجی والا بخشیده بود و منطقه خور و بیابانک علیرغم فقر از زاویه طبیعت دارای سنتهای فرهنگی ادبی نیرومندی بود. من هم در این فضا پرورده شدم. هم اکنون نیز شمار قابل توجهی از نوادگان یغما بنا به سنت اجدادی از خدمتگزاران فرهنگ و ادب ایران اند.

پدر بزرگ من همایون وقتی پدرم چند ماهه بود در دفاع از دهکده در برابر مهاجمان و نیروهای نایب حسین کاشی به ضرب گلوله پسر نایب حسین کاشی کشته شدونام او را بر روی پدرم گذاشتند.

پدرم همایون نخست کارمند اداره آمار و ثبت احوال بود و در گنبد کاووس و ترکمن صحرا،خور و بیابانک، سمنان،بلوچستان وسیستان روزگار اداری خود را گذراند و به همین دلیل من فرصت این را یافتم که از دو سالگی تاحدود دوازده سالگی در میان بلوچها زندگی کنم و از طبیعت و فضای آن سرزمین بیندوزم.هنوز نیز برخی فضاهای شعری من فضای بلوچستان وسیستان است

پدرم در سال 1342 خود را بازنشسته کرد و به روستای زیبا و کوچک گرمه در دشت کویر رفت و تا پایان عمر درازش ، نود و چند سالگی به کشاورزی مشغول بود و با کتابخانه خود سرخوش.عشق او طبیعت بود و کتاب وزیستن با روستائیان و سفرهایش برای دیدن فامیل به چهار سوی ایران و بخصوص شاهنامه فردوسی . او در جهان فردوسی میزیست و به مانیز مهر فردوسی را آموخت.

از لحاظ سیاسی مصدق را دوست داشت و به رضاشاه احترام میگذاشت و از لحاظ مذهبی خداپرستی آزاد بود که به معجزات طبیعت بیش از معجزات پیامبران باور داشت.

من تحصیلات دبستانی را در شهرهای بلوچستان و سیستان گذراندم و سپس آخرین سال دبستان را در مدرسه زرتشتیان یزد ، مارکار، به پایان بردم و تا کلاس دهم رادر دبیرستانهای پهلوی و ایرانشهر یزد ادامه دادم.این نکته را اضافه کنم یزد یکی از سه یا چهار شهر مذهبی ایران ولی در عین حال مرکز، بهائیان، یهودیان، و زرتشتیان بود و این شانسی بزرگ بود که من در کوچه و محله خود با همسایگانی این چنین دمساز باشم و نوعی تعادل مذهبی و انسانی را تجربه کنم.معلمان و دبیران من ترکیبی از زرتشتیان آقایان بهمنی ، گشتاسبی، لهراسبی، معلمان بهائی چون آقای برهمن و معلمان مسلمان بودند،یاد تمامشان سبز باد.

درگیری با معلم عربی، در دبیرستان این شانس را به من داد که از یزد به دشت کویر بروم و دوسال را در خور مرکز دشت کویر ادامه تحصیل دهم. فضای فرهنگی خور،نخستین عشق زندگی در سالهای پانزده شانزده سالگی و دمسازی با شاعران خور ، استاد طغری یغمائی، نوبخت نقوی،و.. نخستین شعرها را بر قلم من جاری کرد.هر پنجشنبه شب پس از خنک شدن هوا کوله بر دوش و پیاده یا با دو چرخه هفت فرسنگ فاصله خور تا روستای گرمه اقامتگاه پدرم را طی میکردم تا او را ببینم و از کتابخانه اش کتابی چند برگیرم و باز گردم. این شب نوردی ها بخصوص فضای مرموز دشت کویر و آن اسمان پر شکوه و بسیاری چیزهای دیگر بمن بسی چیزها آموخت که هنوز با من است.

در آخرین سال تحصیل به یزد بازگشتم.سال پنجاه پنجاه و یک برای من سالی درخشان بود. من از چند سال قبل همراه با ورزش زورخانه ای در رشته بوکس زیر نظر مربی شریف و ریز نقش خود علی مدیری فعال بودم و در مسابقات شهرستان و استان شرکت میکردم در این سال در مسابقات منطقه چهار کشور، استانهای یزد، ساحلی،شیراز،و خوزستان و کرمان در وزن هفتاد و یک کیلو مقام سوم را پس از ریاحی، قهرمان شیراز و اخلاقی قهرمان استان کرمان کسب کردم و همزمان در کنکور دانشگاه در رشته حقوق اسلامی دانشکده الهیات مشهد و نیز دانشکده افسری نیروی هوائی، برای خلبانی پذیرفته شدم.

تصمیم داشتم به دانشکده افسری خلبانی بروم و کارها نیز انجام شد ولی پدرم با اینکه ارادت زیادی هم به رضاشاه و هم به مصدق داشت مرا از اینکار باز داشت و گفت:

نمیدانم شاید روزی دستوری برسد که بروی و بمبهای هواپیمایت را روی سر کسانی بریزی که مثل شیر علی بشیر کشاورز ما فقیر و پا برهنه است . چه خواهی کرد؟

به مشهد و به دانشکده الهیات رفتم.قصد داشتم پس از گرفتن لیسانس فوق لیسانس حقوق قضائی بگیرم ولی از سال دوم دانشکده سرنوشت من عوض شد.

من در این سالها مذهبی نبودم ولی گرایشات معنوی داشتم.سرودنهای من و گاهی شعر خوانیهای من در آمفی تئاتر دانشکده شماری از وابستگان سازمان مجاهدین را روی من حساس کرد.با من تماس گرفتند و خواستند با آنها همکاری کنم. رد کردم.زیرا با شاه و حکومتش تضادی نداشتم نه از لحاظ سیاسی و نه اجتماعی و نه اقتصادی.خانواده و خاندان من در میان مردم از احترام و اعتبار اجتماعی برخوردار بود و با اینکه فاصله ارباب و خان در دشت کویر با کشاورزان چندان زیاد نبود و بزرگان دشت کویر با مشکلات اقتصادی روبرو بودند ولی امکانات مناسبی  برای تحصیل و زندگی  و ایجاد یک زندگی خوب برای من وجود داشت.

تلاشهای کسانی که میخواستند من را جذب کنند ادامه یافت. نخست من با سرودن چند سرود برای مجاهدین به آنها یاری رساندم و نهایتا پس از شش ماه جذب یکی از گروههای وابسته به مجاهدین یعنی گروه «والعصر» شدم. در این تاریخ بیست و یکساله بودم.

گروه والعصر یکی گروههای وابسته به مجاهدین بود که در مشهد و قوچان فعال بود. شاخه ما شش تن بود و فعالیتهای ما فعالیتهای تبلیغی دانشجوئی، فعالیت در برپائی تظاهرات و اعتصابات، پخش کتابها و نشریات بود و حرکت بسوی هرچه رادیکال شدن.شاخه اصلی که ما از آن بی خبر بودیم در حال تهیه سلاح و نهایتا عمل مسلحانه بود که در همین حال ماجرای انشعاب در سازمان مجاهدین،کشتن شریف واقفی و ماجرای تقی شهرام پیش آمد و در امواج این حرکت گروه والعصر به دلیل لو رفتن مورد تعقیب ساواک قرار گرفت و چند ده نفر در شهرهای مختلف دستگیر شدم. من نیز در سال اخر دانشگاه در شهریور سال 1354 در خانه دانشجوئی خود همراه با یکی از اعضای گروه اصغر فقیهی سرشکی دستگیر شدم.

یکی دو روز باز جوئی و ضرب و شتم ادامه داشت و چون مشخص شد که ما آخرین اعضای دستگیر شده هستیم خاتمه یافت. بازجوی اصلی من عضدی بازجوی معروف ساواک در تهران بود که به مشهد آمده بود و شلاق زن فردی به اسم رجبی.

دوران سلول کشی، حدود یکماه،بند عمومی ساواک در لشکر 77 خراسان، بند پنج زندان وکیل اباد مشهد، دادگاه یکم و دوم به ریاست سرهنگ کلهر و محکوم شدن در دادگاه نخست به شش سال و در دادگاه دوم به دو سال و روانه شدن به بند یک ، بند سیاسی زندان وکیل آباد ادامه ماجرا بود.

دو سه ماه پس از زندانی شدن عموی من منصور یغمائی بازرس وزارت دارائی که بسیار درستکار و محبوب و از دوستان نخست وزیر وقت امیر عباس هویدا بود نامه ای برای آزادی من گرفت و به مشهد آمد . من نپذیرفتم و در مقابل حیرت او و سرهنگ فرزین رئیس زندان وکیل اباد به بند برگشتم.

بند یک برای من یک دانشگاه بود.مدت دو سال با افرادی هوشمند از اعضای برجسته حزب توده آقایان شلتوکی و باقر زاده و ذوالقدر، با شماری از اعضای سازمان چریکهای فدائی،با اعضای برجسته مجاهدین ابریشمچی و برادر حنیف نزاد و.. با شماری از آخوندها و اسلامیون معروف، حجت الاسلام هاشمی نژاد، آیه الله طبسی مسئول بعدی آستان قدس، حبیب الله عسکر اولادی ودمساز بودم. خواندن دهها کتاب از سر گذراندن کلاسهای آموزشی، ورزش مداوم و آماده شدن برای رزم در اینده کار ما بود. در زندان مشهد من شماری از نخستین سرودهای سازمان مجاهدین را سرودم که بعدها با ارکستر بزرگ اجرا شد.

زندان به پایان رسید و پس از دوران کوتاهی سلول ازاد شدم و به دانشگاه برگشتم تا اخرین ترم را بگذرانم و گذراندم و در همین حال امواج انقلاب فرا رسید.

فعالیت ما شدت یافت بدون اینکه بدانیم برای چه نیروی سیاه و ایران بر باد دهی در حال تلاشیم! بدون آنکه بدانیم تلاش ما باعث سرنگونی نظامی میشود که هزار بار از آلترناتیو سیاهش بهترست ولی متاسفانه احساسات بر خرد غلبه داشت و من در آستانه سالخوردگی این همه را به نقد کشیدم.من در شهرهای مشهد و اصفهان و یزد فعال بودم. درسازماندهی تظاهرات در تظاهرات در درگیری با نیروهای انتظامی وو همچنین بر گزاری شبهای شعر و اسلاید و….

در هفت تیر سال 1357با یکی از دانشجویان فعال دانشکده علوم مشهد ازدواج کردم. عشق و ازدواجی برق اسا.

انقلاب سیاه 22 بهمن فرا رسید. به تهران آمدم و بزودی در بخش تبلیغات و سرود و ترانه سازمان مجاهدین و نشریات پیام خلق و مجاهد فعال بودم ولی کار اصلی من کار در بخش سرود و ترانه بود. از سال پنجاه و هفت تا شصت بیش از سی ترانه و سرود جدید سرودم و با استادان بزرگی چون تجویدی،حنانه،روشن روان،معروفی،ناصری و بسیاری دیگردر ارتباط بودم بسیاری از آهنگها و تنظیمهای سرودها و ترانه ها را اینان برعهده داشتند.

من از سال 1358 به دلیل سرودن چند شعر در دفاع از کردستان مورد تهدید واقع شده بودم و با رعایت مسائل امنیتی تردد میکردم  ولی در سال شصت پس از سی خرداد بطور کامل مخفی شدم و درپایان مرداد سال 1360به دلیل راه اندازی رادیو مجاهد در کردستان روانه کردستان شدم و در کوههای حوالی سردشت در محل دفتر حزب دموکرات کردستان ایران با گروهی از مجاهدین بعنوان عضو تحریریه و گوینده رادیومجاهد مشغول فعالیت شدم.

یکسال و اندی در میان کردها زیستم. در کنار کسانی چون دکتر عبدالرحمان قاسملو، دکتر سعید شرفکندی( که بعدها هردو توسط ملایان ترورشدند) زیستن در کردستان برای من بسیار ارزنده بود. سالی بسیار سخت و پر مخاطره گذشت ولی مرا بازهم بیشتر با سرزمین خود آَشنا کردطی این مدت و تا ماههای اخر از وضعیت همسر خود هیچ اطلاعی نداشتم و نمیدانستم در کجاست و زنده است یا نه.

در هفت تیر سال 1361آخوندها برادر کوچک من علی امیر کبیر یغمائی راکه دارای کمربند سیاه در کاراته و از برجستگان رشته ریاضی در دوران دبیرستان بودو عضو تیمهای عملیاتی مجاهدین در مشهد پس از یکسال زندان و شکنجه در مقابل حرم امام رضا و در برابر چشمان پدر و مادرم اعدام کردند و سپس جسد او را به وانتی بسته بر خاک کشیدند. مادرم با مشکلات بسیار جسد او را گرفته و دفن کرد وچند سال بعد در ادامه رفت و آمد هایش بر سر مزار کوچکترین و محبوبترین فرزندش سکته کرد و جان باخت.

در اوایل تابستان سال شصت و یک برای انجام یک ماموریت و اجرای چند سرود ابتدا پیاده و سپس با اسب و قاطر و سرانجام با اتومبیل روانه ترکیه شدم و پس ازتوقفی چند ماهه در ترکیه و اخذ ویزا به وین و اتریش آمدم ولی بزودی دانستم بازگشتی در کار نیست.

در پاریس نشریه مجاهد شروع به کار کرده بود و من پس از یک اقامت چند ماهه روانه پاریس شدم و بعنوان عضو تحریریه نشریه مجاهد و در کنارش رادیو مجاهد شروع به کار کردم. دهها شعر و سرود و چند هزار صفحه گزارش زندانها و زندگی نامه مجاهدان و مبارزان و نیز ادامه کار در بخش سرود و ترانه بخصوص با مهاجرت استاد محمد شمس به فرانسه حاصل این ایام تا سال 1365 است

در سال 1364تحول درونی مجاهدین انقلاب در ایدئولوزی انجام گرفت. من در این دوران در مرکزیت مجاهدین بودم.در سال 1365 پس از رفتن مسعود رجوی به عراق من نیز همراه با بخش تبلیغات به عراق رفتم چندی بعد به دلیل انتقاد از تشکیلات خلع رده شدم و از موضع مرکزیت کامل یعنی بالاترین مدار بعد از دفتر سیاسی به موضع یک هوادار ساده نزول کردم و حاضر نشدم از انتقادات خود دست بردارم.

چند ماهی به پاریس امدم و در اینجا فعال بودم ولی سرانجام به عراق برگشتم وتصمیم گرفتم به عنوان یک هوادار ویک رزمنده آزادی در کنار مجاهدین بمانم. اینطور راحت تر بودم و تا سال 1370 بعنوان هوادار درتبلیغات و بخش سرود و ترانه فعال بودم و از پذیرفتن رده امتناع کردم.زیرا احساس میکردم بدون رده آزادتر و واقعی ترم.در همین دوران برای نخستین بار تردیدهای ایدئولوژیک من نسبت به اسلام و طبعا پایه های ایدئولوژیک و سیاسی مجاهدین شروع شد. در پایگاهی که من بودم و مسعود رجوی نیز در آنجا زندگی میکرد کتابخانه عظیمی وجود داشت که مدتی من مسئول آن بودم تحقیقات خود را در اینجا و نخست از آغاز تاریخ ایران شروع کردم. تحقیقاتی که هنوز ادامه دارد و تا پایان عمر ادامه خواهم داد تا بتوانم آنچه را که خود یافته ام در اختیار دیگران بگذارم.

پس ازوقایع فراوان، حمله نخست آمریکا به عراق،جدائی و طلاقهای عمومی در تشکیلات و انحلال خانواده و روانه شدن کودکان به کشورهای اروپائی و امریکاو بسیاری وقایع دیگرپس از چند سال من سرانجام دوباره به عضویت شورای مرکزی مجاهدین در آمدم اما این دیری نپائید و دریک تلاطم فکری بپایان راه رسیدم و طی نامه ای به مسعود رجوی نوشتم:

من دیگر نه با اسلام اعتقادی دارم و نه میخواهم با مجاهدین بمانم میتوانید مرا اعدام کنید و یا بفرستید تا بروم و یکی دو هفته بعد روانه پاریس شدم.

دو سه روز پس از ورود به پاریس و هنوز درگیر تلاطمات فکری و در حالیکه قصد داشتم و راهی بجویم و بالکل بروم با تلفن مسعود رجوی و درخواست او که تقاضای عضویت در شورا را بنویسم به عضویت شورای ملی مقاومت در آمدم. رفتن من از تشکیلات به نفع سازمان مجاهدین نبود و من به دلیل بقایا عواطف خود ماندگار شدم.

ورود خانم مرضیه و در پی او انبوهی از هنرمندان ، عماد رام، آندرانیک، تقدسی،الهه، ویگن، منوچهر و بسیاری دیگر فضائی دیگر ایجاد کرد. طی سالهای1374 تا 1382من در کنار مرضیه و ترانه سرای گروه او ودمساز این زن بزرگوار و فراموش نشدنی بودم

سال 1384از شورای ملی مقاومت استعفا دادم.در همین سال تنها فرزند من که در سن چهارده سالگی برای دیدار مادرش به عراق و کمپ اشرف رفته بود و تبدیل به رزمنده ارتش آزادی شده بود در سن بیست سالگی تصمیم به خروج گرفت و متاسفانه روانه بازداشتگاه تیف تحت نظر نیروهای آمریکائی شد و بمدت دوسال کشاکش من برای نجات او ادامه یافت تا سرانجام موفق شد نجات یابد.مادر او همچنان در البانی است و در کنار نیروهای مسعود و مریم رجوی استو به دستور مجاهدیندر سال 2012میلادی کتابی بر علیه من و برای اثبات خیانت من در ترک مجاهدین نوشته است که در چندین هزار نسخه تکثیر شده است!.

تا سال 2009من با اینکه هیچ ارتباط سیاسی با مجاهدین نداشتم ولی از چالش پرهیز میکردم و کار تحقیق سنگین خود را ادامه میدادم ولی از این سال به بعد درگیریهای فکری ادامه یافت که به مجموعه ای اطلاعیه و مصاحبه ای مفصل با آقای همنشین بهار انجامید که وجود داردو من در آن سرگذشت خود را با نقد خود و مجاهدین طی سی ساعت مصاحبه توضیح داده ام.

تلاش تقریبا سی ساله من روی تاریخ اسلام و ایران بپایان رسیده ومن حاصل تحقیقاتم را بصورت مقاله و گفتگو در اختیار دیگران گذاشته و میگذارم.

بیش از صد و بیست ترانه و سرود،چند صد مقاله، بیست مجموعه شعر منتشر شده،و به همین اندازه  مجموعه های شعر و تحقیق اذبی و تاریخی منتشر نشده نزدیک به دویست گفتگو ومصاحبه حاصل کار من است که لیستی ناتمام را میبینید.

از سال دو هزار و نه من دیگر کتابی منتشر نکرده ام.زیرا بازار فروش در خارج کشور راکد است و توسط اینترنت در اختیار دیگران میگذارم

از سال دو هزار و دوازده حتی نوشته ها و شعرهای خود را جمع آوری نمیکنم . مینویسم و منتشر میکنم.

زندگی کوچک و سختی دارم  چه در درون خود و چه در بیرون،در سر جای خویش نیستم مثل اکثر پناهندگان،نه در میهن خود هستم. نه در طبیعت فرهنگی و ادبی میهن خود و نه در طبیعت سوم یعنی دنیای شعری میهن خوددر اینجا با هویت یک شاعر تنها تن من و نیروی کار من به رسمیت شناخته میشود و بس ولی مقاومتم هنوز بسیارست درست مثل خارهای دشت کویر زادگاهم. به تجربه معتقدم زندگی برای کسی که نخواهد خود را گول بزند  ماهیتی تراژیک دارد ولی معتقدم برای خرد و آزادی باید جنگید شاید روزگاری انسانیت بتواند ماهیت تراژیک زندگی را تغییر دهد.

وقتی فقط در خودم خلاصه میشوم بفکر خودکشی میافتم ولی وقتی به دیگران فکر میکنم زندگی را با تمام رنجهایش ادامه میدهم من معتقدم با تمام تلخی ها باید سرباز شادی و آزادی بود بجز این کار ما چیست؟

ماتریالیست نیستم و با تمام تناقضات فلسفی جهان را هوشیار میبینم و وجود یک سیب یا یک پرنده مرابه فکر فرو میبرد ولی اعتقاد دارم مذاهب تمام  و بخصوص اسلام سیاسی در شرایط کنونی مزاحمند و باید

عالمی از نو بباید ساخت و ز نو ادمی

الان  مردی شصت و شش ساله ام که در درونش کسی بیست ساله زندگی میکند. گاه میاندیشم اگر تجربه کنونی را در سن بیست سالگی داشتم هرگز علیه شاه که آلترناتیوش خمینی و اپوزیسیونهایش امثال مجاهدین بمراتب از اوعقب مانده ترند مبارزه نمیکردم یلکه راهی درست برای مبارزه میافتم.

معتقدم ایران وجه مشترک تمام ماست. ایران در خطر قرار دارد. باید برای نجات میهن خود بکوشیم و در کنار هم باشیم.

عمر نسل من رو به پایانست . ما سرشار نیرو و زندگی بودیم.ما چیزی برای خود نمی خواستیم ولی متاسفانه باز هم راهبران نیروی ما را نابود کردند و میکنند من فکر میکنم نخست باید ما روی پرنسیبهای انسانی و میهنی پا سفت کنیم بدون پرنسیبها ما هیچ نیستیم، و دیگر اینکه صادقانه تجربه خود را در اختیار نسل امروز و فردا قرار دهیم و تا آخرین نفس علیه حکومت پلید ملایان و نجات ایران بکوشیم.

کتابشناسی و اثر شناسی اسماعیل وفا یغمائی(لیست کامل نیست و نیز قابل تاکید است که برخی از کارهای گذشته من در روزگار حاضر مورد تائید من نیست

شعر

1-طلوع مجموعه شعر1350.انتشارات گلبهار یزد
2-
سفر انسان (شعر بلند)انتشارات انستيتو تكنولوژي مشهد ، 1357
3-
ميعاد باحنيف(شعربلند)انتشارات‌سازمان‌مجاهدين‌خلق‌ايران

4- مابيشمارانيم‌(گزيده‌شــعرهاي‌سالهاي 1354تا1361)انتشارات كتاب طالقاني 1362

5-حصار(مجـموعة شـعر)انتشارات‌كتاب طالقاني 1363

6-در امتداد نام مريم )مجموعةشــــعر (انتشارات كتاب طالقاني 1364
7-
چهارفصل‌در طبيعت‌سوم(مجموعــةچــهاردفترشعر:منظومه‌ها،پيش ازتيرباران، ترانه‌يي‌پشت‌دريچــــه هاي‌تاريك،كه عشق‌اگر‌نفسي) انتشارات كتاب طالقاني ، 8سي‌سرود‌سرخ(مجــموعــة‌سـي‌شعرحماسي)انتشارات‌كتاب طالقاني ، 1365
9-
مزمورهاي زميني(مجموعةشعر ) انتــشارات‌كـتاب‌طـالقاني ، 1368

10- شامگاهي‌ زميني(مجموعةشعر) انتشارات ايران كتاب ، 1375
11- 
منظومة‌ مباركة خاتميه(منظومه‌ا‌ي درطنزسياسي)انتشارات ايران‌كتاب1377
12-
درستايش‌رزمنده ارتش آزادي(مجموعه شعر)انتشارات‌ايران‌كتاب بهار1379
13-
ماه و سازدهنى كوچك(منظومه)1381 انتشارات بىبى
14-
جادوگر عاشق(مجموعه شعر)1381 انتشارات بىبى
15-
اين شنگ شهرآشوب(مجوعه منتخب صد و پنجاه غزل) 1383 انتشارات بىبى
·16-
نيايش نوئل(مجموعه شعر) 1383 انتشارات بىبى
17-
بر اقیانوس سرد باد(منظومه شعر)1384 انتشارات بی بی
18-
در رسالت کبوتر و سیب(مجموعه شعر)1385انتشارات بی بی
19-
نیایش نهانی مرتدان(مجموعه شعر)1386.انتشارات بی بی

کتاب سرود‌ و ترانه(مجموعه

1-هم‌آوازبامجاهدين(مجــموعه‌اي ازتــــرانه‌هاوسرودهــا همراه‌ باآثاري‌از‌مجاهدين‌ شهيدمسعودعدل‌وابوالفضل رستگار) انتشــاراتانجمن‌دانشجويان‌مسلمان‌مشهد‌به‌كوشش مجاهد‌ شهيد ابوالقاسم مهريزي زاده 1358
2-
سـرودهاي‌رهــايي(مجــموعــه‌اي‌از‌ ترانه‌ها‌ و سرودها) انتشارات انجمن‌دانشجويان‌مسلمان‌ مشهد ، به‌كوشش مجاهد شهيد ابوالقاسم مهريزي زاده 1358
3-
سرودهاي انقلابي(مجــموعةپانــزده‌ سرود)انتشارات‌نهضت‌آزادي درخارج كشور ، 1356

شعر(كاست و سي ـ دي)
1-
ميعاد با حنيف ، منظومه اي به ياد محمد حنيف نژاد ، با همخواني خانم ثريا همت آزاد ، انتشارات سازمان مجاهدين خلق ايران ، 1358
2-
شطحیات شباب(مجموعه غزل)1363
3-
در امتداد نام مريم ، با همكاري محمد سيدي كاشاني انتسارات سازمان مجاهدين خلق ايران 1364
4-
عاشقانه هاي غربت ، انجمن پناهندگان سوئد 1373، به صورت سي ـ دي با نام ميهني هاي عاشقانه 1381
5-
برگي‌از سفرنامةكولي ، انجمن پناهندگان سوئد، 1373 ، به صورت سي‌ـ‌دي با نام سفرنامة كولي 1381
6-
عاشــقانـه‌هاي‌اندوه )غزل ( انجمن پناهندگان سوئد 1373
7-
كه عشق اگر نفسي ، 1374
8-
ماه و ساز دهني‌كوچك اجراي اول 1373 اجراي دوم 1377
9-
نُت هاي خاموش ، 1376
10-
مزمورهاي زميني ، انتخابي از شعرهــاي مجموعة مزمــورهاي زميني ، اجرا و انتشار اول 1372 انجمن پناهندگان سوئد ،اجرا و انتشار دوم 1378
11-
ترانه هاي گمشدة سند باد ،(مجموعه‌اي از شعرهاي دريائي) 1378
12-
غزلها ،انتخابي از غــزلــهاي سالهاي 1365 تا,1375اجرا‌ و انتشار 1378
13-
جادوگر عاشق (مجموعه‌اي به زبانهاي پارسي و فرانسه ، ترجمه اشعار به فرانسه هـ ـ م ، بازخواني شعرها به فرانسه خانم كارين گيدان ، اجرا و موزيك گذاري با تلاش دكتر حميد رصا طاهر زاده ، 1380

شعرهاى ديگران(كاست)
1-
سرودهاي فلسطين ، ترجمه‌اي از سرودهاي مبارزان فلسطيني، با همكاري محمد سيدي كاشاني انتشارات سازمان مجاهدين خلق ايران 1359
2-
سرودهاي كردستان ترجمه اي از سرودهاي مبارزاتي كردستان 1360
3-
خيام نيشابور )دربارة زندگي و شـعر خيام)با همــكاري دكتر حمــيدرضا‌ طاهرزاده ومـازيار ايـزدپناه در اجـرا و موسيقي متن انتشارات ايران زمين در اروپا و آمريكا تير1373
4-
حافظ‌ شيراز ( غزل‌هاي حافظ) باهمكاري‌ دكترحميدرضا طاهرزاده و مازيار ايزدپناه دراجــرا وموسيقي متن‌انتشارات ايران زمين در اروپا و آمريكا تير 1373
5-
غزلهاي‌ماتيلده ، انتخابي‌ازشعرهاي‌ عاشقانه‌ پابلونرودا شاعر بزرگ شيلي 1375
6-
ترانه هاي لوركا، انتخابي‌ ازشعرهاي فدريكوگارسيا لوركا شاعر بزرگ اسپانيا ،باترجمه‌ دكترزهره ايزدي 1375
7-
آي آدمها ، انتخابي‌ازشعرهاي نيمايوشيج 1375
8-
طلوع ، انتخابي‌ از‌شعرهاي‌اُكتاويوپاز شاعر بزرگ مكزيك(كاست شمارة يك) باترجمه‌ دكترزهره ايزدي 1377
9-
آزادي ، انتخابي‌ازشعرهاي پـُل‌الوار شاعرفرانسوي‌ و‌ سرگئي‌يسنين شاعر روسي 1377
10-
گندم سرخ ، انتخابي از شعرهاي اُكتاويوپاز (كاست شماره دو) با ترجمه دكتر زهره ايزدي 1378
11-
سايه هاي خيال، انتخابي از غزلهاي فروغي بسطامي و يغــما جندقي 1378
12-
ماه بالاي سر آبادي است‌، انتخابي‌از شعرهاي سهراب سپهري اجرا
وانتشار1378 انتشارات ايرانزمين در اروپا و امريكا
12-
پشت ديوار پلكها ،انتخابي ازشـعرهـاي‌ مجاهد‌شهيد‌مهدي‌حسين پور)بهداد‌) اجرا و انتشار انتشارات ايرانزمين در اروپا و امريكا1378
·13-
سرودهاي آذرخش ، انتخابي‌ازشعرهاي‌فدائي شهيدسعيد‌ سلطان پور 1379
14-
درپرده هاي شب ، انتخابي‌ ازشعرهاي‌فريدالدين عطار نيشابوري با همكاري وسازدكتر حميد رضا طاهر زاده 1379
قصه كوتاه
1-
مانور، نشريةراه آزادي‌ شمارة 19 و 20 آذر و دي1365
2-
سربازها، نشرية راه آزادي‌ شمارة 24 مهر 1365
3-
مترسك، نشرية اتحادية انجمنهاي‌ دانشجويان‌ مسلمان‌ درخارج كشور،شمارة 123 10ديماه 66
4-
بلبل خوش آواز ،نشرية اتحادية انجمنهاي‌ دانشجويان‌ مسلمان درخارج كشور شماره20 آذر66
5-
شهر بي لبخند ، نشــريه راه‌ آزادي شماره 27و 28 شهريـــور و مهر1366
6-
سرباز مرده ، نشريه راه‌آزادي شماره31 ارديبهشت67
7-
سفردهم ازسفرنامه ابن‌ ابي‌حوقل ، نشريه‌راه آزادي 32 اسفند67
8-
جام ، نشريه راه آزادي دوره‌ دوم شماره 5 آبان 68
9-
دجال ، نشريه‌ راه‌آزادي دوره دوم شماره 5 شهريور68
10-
اتاق توضيحات، نشريه‌ راه آزادي دوره دوم شماره 5 شهريور68
11-
تنها توبايدبرخيزي‌ ، نشريه‌ راه‌ آزادي شماره 4 فروردين1369
12-
شبي‌ كه‌ماه‌ مكعب‌ شد ،ماهنامه انديشه‌ وهنر شماره 1زمستان72
13-
مسافر ، نشريه ايران زمين, شماره 5

قصه كوتاه كاست
·1-
شهر بي لبخند، انجمنهاي‌ دانشجويان هوادارمجاهدين‌در‌اروپا و آمريكا زمستان66

مقالات ادبى
1-
گذري‌برحوزه‌ هنروادبيات ارتجاع، نشريه مجاهد شماره 227
2-
محتواوكاركردهاي‌اصلي‌هنردررژيم‌خميني، نشريه‌مجـــاهد شماره 228سخني مكرر درباره مسئوليت، نشريه مجاهد ،شماره229
3-
دجاليت در هنر، نشريه‌ مجاهد شماره 15
3-
درباره جايگاه شعر بهــداد، نشريه اتحاديه انجمنهاي دانشجويان مسلمان درخارج كشور ، شماره158
4-
آيه‌هاي‌شيطاني وتصويرخميني‌درآن ، ماهنامه شورا ،دوره دوم شماره6
5-
فرهنگ‌ايران‌ وفرهنگ‌آخوندي ، ماهنامه شورا دوره دوم شماره7
6-
وجه‌حماسي‌ غزلهاي‌ حافظ، ماهنامه شورا دوره دوم شماره 8
7-
نوروزجشن‌آفرينش ، نشريه راه‌آزادي ، شماره31 فروردين66
8-
راز قطره‌ باران‌ برگل‌سرخ ، ماهنامه‌ شورا، دوره دوم شماره 18
9-
نقطه مركزي‌دريك‌ شعر، نشريه‌مجاهد‌ شماره 479 19بهمن 1378
10-
سرودهاي اينانا‌ وحرفي‌درباب‌كهنه ونو ( قسمت‌اول) نشريه مجاهد شماره 486 ، 23فروردين 1379
11-
سرودهاي‌اينانا وحرفي‌درباب‌كهنه‌ ونو (قسمت دوم ) نشريه مجاهد شماره 13,489 ارديبهشت 1379
12-
برخي‌ غمهاي‌ شعروغمهاي‌ شاعران ، نشريه مجاهد شماره 491 ، 20 ارديبهشت

1379
از سال 1379 نیز تا بحال بیش از پنجاه مقاله منتشر شده است که نامشان در این لیست نیست
نوشته هاي پراكنده
1-
يادي‌زهمرهان‌ به‌ سر تازيانه‌ ،سخنراني‌درمراسم‌بزرگ‌داشت دكتر غلامحسين ساعدي‌ درآلمان ،كلن‌ ،انتشاردرماهنامةشورا شماره 15
2-
نسيم شمال‌ ، ماهنامة شورا شمارة47
3-
كمال الملك‌ ،ماهنامة شورا‌ شمارة 49
4-
اندر احوالات لشكريان حضرت امام‌ ، راه آزادي‌ شمارة 32
5-
سلام آقا شيره‌ ،ماهنامه شورا دوره دوم شماره9
6-
تداعيها ، (1)راه آزادي‌ شماره 21 و 22
7-
تداعيها ، (2)راه آزادي‌ شماره 4دوره جديد
8-
تداعيها ، (3)راه آزادي‌ شماره 5 دوره‌ جديد
9-
جلوه‌ واعظان‌ ، راه آزادي‌ شماره 25
10
زني كه شنيدني ست نشريه ايران زمين شماره 15
11-
شعرومبارزه‌ ، شعروطبيعت‌وعشق‌ ، سخنراني‌ در پاريس وهلند(آمستردام) درج درنشريه ايران زمين‌ شماره 54
12-
مرگ غزاله ، (ياداشتي در فقدان غزاله‌ عليزاده) نشريه ايران زمين‌ شماره 96
13-
يك‌ سال‌ پس از شكست‌ سكوت‌ ، نشريه‌ شورا‌ دوره‌ دوم‌ شماره 14
14-
به‌يادآينده ،(دربزرگ‌داشت‌ اسماعيل شاهرودي‌)نشريه‌ايران زمين‌ شماره 119
15
سيم‌چهارم‌ سه‌تار، (به‌ ياد مشتاق)نشريه‌ ايران زمين‌ شماره 120
16
آباد باش‌اي‌ ايران‌‌، (يــادي‌از عـباس‌ يميني‌ شريف‌ وشـعراو( نشريه‌ايران‌‌ زمين‌ شماره123
17-
در زيبايي چشمهاي ماده گوساله‌، (يادي‌ازسرگئي‌ يسنين‌،شاعر روسي‌و شعراو) نشريه‌ ايران زمين‌ شماره 125
18-
شاعران و مخاطبان شاعران ،(متن سخنراني در لندن وپاريس ) درج درنشريه‌ ايران زمين‌ شماره 128
19-
شعر، زندگان و مردگان ، (سخنراني‌در پاريس) درج در نشريه ايران زمين‌ شماره 130
20-
ماه بانوي‌ شعركهن‌ ايران‌ (در باره‌ مهستي‌گنجوي‌ وشعراو) نشريه ايران‌ زمين‌ شماره 137
21-
كاروان‌شاعران‌ مهاجر‌و‌يك‌ تجربه‌ تاريخي‌ ،نشريه ايران‌زمين شماره140
22-
هزار دقيقه‌ ازتاريخ ايران ، (مصاحبه‌)نشريه‌ايران‌ زمين شماره‌‌142
23-
برجـها ، مشعلها و پلــها ، (سـخنراني‌ در پاريس ولندن)‌‌،نشرية مجاهد،شماره 378
24-
بوسه‌ برچهره‌ و‌نه‌سنگ‌گور، (يادي‌ديگرازغزاله‌عليزاده)نشريه مجاهد شماره 381
25-
پيش‌ درآمديك‌ شعربهاري‌وخيالات‌آخرزمستان‌ ، نشريه‌مجاهد شماره382
26-
مبارزه فرهنگي‌ولي‌كدام‌ مبارزه‌ فرهنگي‌‌، ( سخنراني در پاريس ، لندن‌ ، كلن ، هامبورگ ، آمستردام و بروكسل ) نشريه مجاهدشماره 389
27-
از ساحل‌سي‌تيرتاكرانه‌ آزادي‌ ، ويژه نامه شورا تير 77 نشريه مجاهد شماره 403
28-
فرهنگ ملي و مجاهدين (مصاحبه )نشريه‌مجاهد شماره 405
·29-
نورهاي بامدادان( سخنراني در دنهاق )نشريه مجاهد شماره 477
30
خطوطي‌ازطرح‌ سيماي يك‌ ملت‌(سخنراني درپاريس )نشريه مجاهد شماره 480
31-
آنهاكه‌دردرون‌كلمه‌آزادي‌زنده‌اند، (سخنراني در رم ، ايتاليا)نشريه مجاهد 485
32-
نگاهي‌به‌گذشته واشاره‌اي‌به‌هزارسال‌مبارزه‌فرهنگي، (سلسله مقالات تحقيقي درموردتاريخ وفرهنگ ايران‌(نشريه‌نبرد‌خلق‌اول‌بهمن 1378 شماره 176 به بعد
33-
يك‌تضاد‌ويك‌پاسخ‌ تاريخي‌ ، (سخنراني در پاريس و لندن) نشريه مجاهد شماره499
34-
تكه‌اي‌ازمهتاب‌ويك‌قطره‌ اشك‌ ،(سخنراني‌دربزرگ‌داشت‌ احمد شاملو) نشريه مجاهد‌ شماره 505
35-
دراداي‌احترام‌به‌ فريدون‌ مشيري‌ ويادي‌ازقبلي‌ها‌ ، نشريه مجاهد شماره550
·
ساعدي‌ پيشينه‌گرانقدرفرهنگي‌ ، نشريه‌ مجاهد‌شماره 553
تاريخ‌(كاست)
1-
هزار دقيقه از تاريخ ايران‌ ، سري‌اول‌ ، مجموعه 9 ساعت‌‌ نوار كاست)برنامه1تا 48)آغازتاريخ‌ ايران‌ تا‌ پايان‌دوران‌ اشكانيان،‌ انتشارات راديوايران‌زمين1375
2-
هزار دقيقه از تاريخ ايران‌ سري دوم‌ مجموعه 12ساعت‌ نوار كاست (برنامه 48 تا 100) از آغاز تاپايان‌ دوران‌ ساسانيان انتشارات راديو ايران زمين1377
3-
در گذرگاه تاریخ ایران شماره یک.مجموعه هفتاد و دو برنامه. یوتیوب. با تلاش مهدی دربهانی.

در گذرگاه تاریخ ایران. شماره دو مجموعه 23 برنامه یوتیوب . تاریخ ایران پس از اسلام. با تلاش مهدی دربهانی

4- گفتگوها با سعید بهبهانی در مورد تاریخ تشیع. مجموعه هفتاد و دو برنامه یوتیوب

لیست بخشی از سرودها ، ترانه‌ها ، ترانه‌ ـ سرودها
1-
چهار خرداد(سرود)آهنگ‌وتنظيم‌ازاستادعلي‌تجويدي‌، گروه‌كر راديووتلويزيون‌ اجرا‌ درتهران‌ با مديريت‌ محمد‌ سيدي‌كاشاني 1358
2-
جهاد(سرود)آهنگ‌ وتنظيم‌ از‌فريدون‌ ناصري‌ ،اجراتوسط‌گروه‌كر راديووتلويزيون اجرا درتهران‌ با مديريت‌ محمد‌ سيدي‌كاشاني 1358
3-
ايران‌ زمين(سرود)آهنگ‌ ازمحمد‌ سيدي‌كاشاني‌تنظيم‌ ازاستادفریدون ـ شهبازيان‌، گروه‌كرراديو‌وتلويزيون‌، اجرادر تهران بامديريت محمد سيدي كاشاني 1358
تنظيم مجدد از شاپور باستان‌سير، با‌اجراي خانم‌ مرضيه
4-
شهادت‌(سرود)آهنگ و تنظيم‌ازمحمد‌ شمس‌ ،اجرا با تك خواني شوريده و همكاري گروه كر،تهران‌ ،با‌ مديريت‌محمد‌ سيدي كاشاني 1358
5-
ميليشيا(سرود)آهنگ‌وتنظيم‌ ازمحمد شمس‌،اجرابا‌ تك‌خواني‌رشيد‌وطن‌پرست‌
·
وهمكاري گروه كر،تهران‌ با‌ مديريت محمدسيدي كاشاني 1358
6-
كوه (سرود)آهنگ وتنظيم‌ از ح ـ يوسف زماني‌ با تك خواني رشيد‌ وطن پرست‌ وهمكاري گروه كر ،تهران‌ ،بامديريت‌محمد سيدي‌كاشاني 1358
7-
بخوان‌‌‌ اي‌همسفر با من‌(ترانه)آهنگ‌وتنظيم از محمد شمس‌، با تك خواني شوريده وهمكاري گروه كر،تهران‌ بامديريت‌محمد سيدي‌كاشاني 1358
8-
فردا روشن است (ترانه‌)آهنگ و تنظيم از ك‌ ـ روشن روان، با تك خواني شوريده و همكاري گروه‌كرتالار رودكي‌‌،تهران‌ با مديريت محمد سيدي‌كاشاني 1358
9-
مستضعفين‌(سرود)آهنگ محمد سيدي‌كاشاني ،با تك خواني قره باغي وهمكاري‌گروه كُر تالار رودكي، تهران‌،با‌مديريت‌محمد‌ سيدي‌كاشاني 1358
10-
كارگر(سرود)آهنگ‌ محمدسيدي‌كاشاني‌، تنظيم‌ فرهاد فخرالديني اجرا توسط‌گروه‌كُرتالار رودكي‌،تهران ، با مديريت‌ محمدسيدي كاشاني 1358
11-
خروش بهمن‌(سرود)آهنگ‌ و تنظيم‌ ازك ـ‌ روشن‌روان ، اجرا توسط‌گروه‌كرتالار رودكي‌ تهران ، بامديريت‌ محمد‌ سيدي كاشاني1358
12-
مجاهد پير(سروددرسوگ‌ روحاني مبارز وآزاديخواه سيد محمود طالقاني)اجراتوسط‌گروه‌كُرتالاررودكي ،تهران ، با مديريت‌محمدسيدي‌كاشاني 1358
13-
عاشورا(ترانه‌ـ سرود)اجراتوسط‌گروه‌كُرتالاررودكي ،تهران‌ با مديريت‌ محمد‌ سيدي‌كاشاني 1358
14-
آزادي(سرود)آهنگ ازكارل‌اُرف‌ آهنگ ساز بزرگ آلماني بر اساس‌قطعه‌ آغازين‌«كارمينا بورانا» بانظارت‌ ف‌ ـ ناصري ، اجرا‌توسط گروه‌كُربزرگ‌ تالار‌رودكي‌، تهران‌ ، بامديريت‌محمد سيدي‌كاشاني 1359
15-
نبرد (سرود) آهنگ وتنظيم از محمد شمس ،با تك خواني رشيد وطن پرست و همكاري گروه كر ، تهران، با مديريت محمد سيدي كاشاني ، تهران، 1359
16-
ستاره خونين‌(ترانه)آهنگ‌وتنظيم‌ محمدكياني‌نژاد‌ با تك‌خواني‌ رحيميان‌ ، تهران‌ ، با مديريت محمد سيدي كاشاني 1359 ،تنظيم واجراي دوم‌توسط‌ كاميارايزدپناه ، آمريكا ،1362
17-
زحمتكشان‌(سرود)آهنگ‌وتنظيم‌ ازك‌ـ‌ روشن‌ روان‌ باهمكاري‌ گروه بزرگ‌كرتالاررودكي‌، تهران‌، با‌ مديريت‌محمدسيدي‌كاشاني 1360
18-
اين‌است‌ ره‌ رزمم(سرود)براساس آهنگ‌«هذاهودربي»از‌ سرودهاي‌ فلسطيني‌ ،تنظيم‌وآهنگ‌ازن‌ـ مشايخي‌ ، اجرا باهمكاري‌ گروه‌كُروين‌«اتريش» ، با‌ مديريت‌
محمدسيدي‌كاشاني 1360
19-
توفان(سرود) براساس‌آهنگ‌ يكي‌از‌سرودهاي‌فلسطيني‌ ،تنظيم‌ آهنگ‌ ن‌ ـ مشايخي ، با همكاري گروه‌كُر‌ وين‌«اتريش» با مديريت محمد‌ سيدي‌كاشاني 1360
20-
اتحاد‌ خلقها(سرود) با الهام از‌ يكي‌ازشعرهاي‌ شاعرو روزنامه‌نگار‌ شهيد،كريمپور شيرازي‌، آهنك‌ از ن‌ ـ‌ مشايخي‌ ،اجرا با همكاري گروه كر وين
· «
اتريش»1360 ، تنظيم واجراي دوم‌از محمد شمس با مديريت محمد سيدي كاشاني پاريس 1368
21-
فرمان موسي‌ (سرود)آهنگ‌ و تنظيم‌ از ش‌ ـ روحاني، با همكاري گروه كروين‌« اتريش» با مديريت محمد سيدي كاشاني 1361
22-
اميد ما (ترانه) با الهام از يكي از شعرهاي منوچهر شيباني ،آهنگ‌ از‌محمد شمس‌ ،اجرا از گروه كاميار به سرپرستي‌ كاميار ايزد پناه آمريكا 1363
23-
رسيده سحر(ترانه)آهنگ‌ وتنظيم وتكخواني‌ازكاميارايزدپناه‌ آمريكا1363
24-
گل توفان(سرود)آهنگ و تنظيم از محمد شمس‌،با تك خواني خانم افسانه‌ خدا بنده لو و گروه كروين‌ «اتريش» ،با مديريت محمد سيدي كاشاني 1363
25-
قهرما نان‌ در‌زنجير(سرود)آهنگ‌و‌ تنظيم‌ از‌ ش‌ ـ روحاني‌‌اجراتوسط گروه‌كروين‌« اتريش»با مديريت‌محمدسيدي كاشاني1363
26-
ســي خــرداد(سرود)آهنگ و تنظيم‌ محمدشمس‌ با همكاري گروه كروين‌ «اتريش» با مديريت محمد سيدي كاشاني 1363
27-
بــهار مــجاهــدين(ترانه)آهنگ‌وتنظيم‌وتــك‌خواني‌ازدكترحميدرضا طاهرزاده 1364 لــندن
28-
وقت قيام شد(ترانه)آهنگ‌واجراتوسط‌گروه‌كاميار‌به‌ سرپرستي كاميار ايزدپناه‌ پاريس 1364
29-
مــــرگ بــركــف (ســرود) آهنگ‌ ازسعيداطلس اجراتوسط‌گروه‌ هنري عارف‌ ، پــاريس1364
30-
زچه‌شادي؟(ترانه)آهنگ‌ وتنظيم‌وتكخواني‌ ازدكترحميدرضاطاهرزاده‌ پاريس1365
·
آزادي‌اي‌خجسته‌ آزادي(ترانه) با الهام از يكي از شعرهاي ملك الشعراي بهار ،آهنگ و اجرا‌ ازگروه‌كامياربه‌ سرپرستي‌كاميار ايزدپناه آمريكا 1365
31-
روزي برسد(ترانه)آهنگ و اجرا‌توسط گروه‌كاميار به سرپرستي كاميار ايزدپناه‌آمريكا 1365
32-
گل مياريد مرا(ترانه)آهنگ و تنظيم و اجرا از دكترحميدرضا طاهرزاده
،آمريكا ، 1365
33-
تاآخرين‌ گلوله‌(سرود) آهنگ‌ وتنظيم از محمد شمس اجرا توسط گروه كر، با مديريت محمد سيدي كاشاني پاريس 1365
34-
صلح‌(ترانه ـ سرود)آهنگ‌ وتنظيم‌ از محمد شمس با تك خواني سعادت صادقي و همكاري گروه كر ، با مديريت محمد سيدي كاشاني . پاريس 1365
35-
فرمان مسعود(سرود)آهنگ و تنظيم از محمد شمس ،اجرا توسط گروه كر، بامديريت محمد سيدي كاشاني ، پاريس 1365
36-
كاروان نوبهار(ترانه ـ سرود)آهنگ و تنظيم از محمد شمس‌ ،با تك خواني دكتر حميد رضا طاهرزاده ، با مديريت محمد سيدي كاشاني ، پاريس 1365
37-
بهار بزرگ(ترانه ـ سرود)آهنگ‌ وتنظيم از محمد شمس‌اجرا توسط اركستر سمفونيك وين‌ باتكخواني‌دكتر حميدرضا طاهرزاده با مديريت محمد سيدي كاشاني ، وين و پاريس 1366
38-
نامي برپرچم‌ ايران‌(قطعة سرودي‌براي‌نمايشنامه‌«چه‌با يد كرد؟»آهنگ‌وتنظيم‌ ازمحمد شمس اجرا‌ توسط‌گروه‌كُردرتأترپاريس،‌ با‌ مديريت‌محمد‌ سيدي‌كاشاني1366
39-
تفنگ(سرود)آهنگ‌ازسعيداطلس، تنظيم‌ ازمحمدشمس‌،باتك خواني‌محمدتقدسي‌اجرا توسط اركستر سمفونيك‌پاريس‌با مديريت محمدسيدي‌كاشاني 1366
40-
نوروزي(ترانه)آهنگ وتنظيم از محمد شمس با تك خواني دكتر حميدرضا طاهرزاده پاريس ، با مديريت محمدسيدي‌كاشاني 1366
41-
ارتش دلاوران(ترانه)آهنگ و تنظيم‌و تك خواني ازدكتر حميدرضا طاهرزاده 1367 ، استوديو صداي مجاهد قرارگاه ارتش آزاديخش ملي ايران
42-
زمـــزمــه‌ بـــهاري(تــرانه)آهنگ‌وتنظيم وتك‌خــواني‌ازدكترحـميدرضــا طــاهــرزاده1367 استوديو صــداي مــجاهد قــرارگاه ارتش آزاريبخش ملي ايران
43-
سال نوآمد زره (ترانه)آهنگ وتنظيم وتك خواني ازدكتر حميدرضا طاهرزاده 1367 استوديو صداي مجاهد قرارگاه ارتش آزاديبخش ملي ايران
44-
ارتش توده ها(سرود)آهنگ‌وتنظيم ازمحمد شمس بااجراي گروه كُروين با‌مديريت‌ محمد سيدي كاشاني . اتريش1367
45-
خشم خرداد(ترانه)آهنگ‌و تنظيم وتك‌خواني از دكتر حميدرضا طاهرزاده .
پاريس 1367
46-
اي وطن آزاد مي خواهم ترا (ترانه)آهنگ وتنظيم ازمحمد شمس با تك‌خواني سعادت صادقي آلمان 1367
47-
ارتش آزادي مياد(ترانه)آهنگ محمد شمس و همايون تجلي با تك خواني خانم مريم‌صنوبري‌، اجرا دراستوديو صداي مجاهد قرارگاه ارتش‌آزاديبخش‌ملي‌ايران 1367
48-
بچه ها بهار(ترانه)آهنگ‌ وتنظيم‌ ازهمايون‌تجلي‌،باتك‌خواني‌خانم مريم‌ صنوبري‌ ، اجرا در استوديوصداي‌ مجاهد قرارگاه‌ ارتش آزاديبخش‌ملي‌ايران 1367
49-
آتش‌جاويدان(ترانه ـ سرود)آهنگ وتنظيم‌وتك‌خواني ازدكتر حميدرضاطاهرزاده، اجرادر استوديو صداي مجاهد قرارگاه‌ارتش آزاديبخش‌ملي‌ايران1368
50-
آمد بهار(ترانه)آهنگ‌وتنظيم‌ دكترحميدرضاطاهرزاده باتك‌خواني سعادت صادقي، آلمان 1369
51-
آمد بهار جانها(ترانه)آهنگ‌و‌تنظيم‌وتك خواني‌ازدكترحميدرضا طاهرزاده، پاريس 1369
52-
اي‌هموطنان‌(ترانه) براي زلزله زدگان شمال ،آهنگ وتنظيم وتك‌خواني ازدكترحميدرضا طاهرزاده، اجرادراستوديوصداي‌مجاهد قرارگاه ارتش‌آزاديبخش ملي ايران 1369
53-
پاي مــردي‌به‌ره‌ نه(ترانه) بــراي زلــزله زدگان شمال ،آهنگ و تنظيم و‌تك خواني‌دكترحميد رضا طاهرزاده ،اجرادراستوديو صداي مجاهد‌‌ قرارگاه ارتش‌آزاديبخش ملي ايران 1369
54-
شعله‌جاويدان(ترانه ـ‌ سرود)آهنگ‌ و تنظيم‌ازمحمد شمس‌با تك‌خواني‌محمد
تقدسي ،پاريس1369
55-
خنده نشست‌روي لبا(ترانه)آهنگ‌و تنظيم ازهمايون‌تجلي‌ باتك خواني‌خانم مريم صنوبري،اجرا در استوديو صداي‌مجاهد قرارگاه ارتش آزاديبخش‌ملي ايران 1369
56-
آمثل‌آزادي(ترانه)آهنگ‌و تنظيم از همايون تجلي با تك خواني خانم مريم صنوبري‌اجرا در استوديو صداي مجاهد قرارگاه ارتش آزاديبخش ملي ايران 1370
57-
گل افشان(ترانه)آهنگ و‌ تنظيم از همايون تجلي با تك خواني خانم مريم صنوبري ،اجرا در استوديو صداي مجاهد قرارگاه ارتش آزاديبخش‌ملي ايران1370
58-
بشكف اي صبح روشن(ترانه‌ـ سرود)، سرودي براي زنان ،آهنگ‌و تنظيم‌ازهمايون تجلي با اجراي گروه‌كُر،اجرادراستوديوصداي مجاهد قرارگاه ارتش آزاديبخش‌ملي ايران1370
59-
صبح رهائي‌(سرود) ،آهنگ‌و تنظيم ازمحمد شمس‌، اجرا توسط اركسترسمفونيك وين، با تك خواني محمد تقدسي وهمكاري گروه كر، با مديريت محمد سيدي كاشاني ، وين 1370
60-
هجراني(ترانه)آهنگ‌وتنظيم ازدكترحميدرضاطاهرزاده بااجراي خانم مرضيه ،پاريس 1373
61-
صبح روشناييها(ترانه)آهنگ ازدكترحميدرضاطاهرزاده‌،تنظيم محمد شمس ، با اجراي خانم مرضيه‌ در كنسرت قرارگاه ارتش آزاديبخش‌ملي ايران1373 ، اجرا در استوديو پاريس1374
62-
بارون مي باره‌(ترانه)آهنگ و تنظيم از محمد شمس بااجراي خانم مرضيه ،لندن 1374
63-
سرودارتش آزادي(آخرين نبرد)آهنگ‌و‌تنظيم از محمد شمس ، با اجراي‌خانم مرضيه‌پاريس1374
64-
شمع‌(ترانه)آهنگ وتنظيم ازدكترحميدرضاطاهرزاده‌ .بااجراي خانم مرضيه‌،پاريس 1374
65-
كاوه ميهن «سرود زن» ( سرود)آهنگ و تنظيم ازمحمد شمس با اجراي‌خانم مرضيه ، لندن1374
66-
باغ‌گل‌(ترانه) آهنگ‌وتنظيم ازدكترحميدرضاطاهرزاده ،با اجراي خانم مرضيه ، پاريس1377
67-
عاشقانه‌ميهني(ترانه) آهنگ وتنظيم ازمحمد شمس ،بااجراي خانم مرضيه
استوديو صداي مجاهد قرارگاه ارتش آزاديبخش ملي ايران 1378
68-
عاشقان عيدتان مبارك باد ( ترانه)با آهنگ واجراي دكترحميد رضا طاهرزاده 1379
69-
كبوتر(ترانه)آهنگ واجرا ازمنوچهر سخائي 1379
70-
سرود ملت ( سرود) براساس يكي از آهنگهاي استاد علي تجويدي ، تنظيم محمد شمس ، اجرا توسط گروه كر ارتش ازاديبخش ملي ايران به سر پرستي كاميار ايزد پناه 1380
71-
ترانه ماندانا.آهنگ و اجرا توسط دکتر حمید رضا طاهر زاده 1386

نوشته هاي آماده انتشار
شعر
1-
پرسه‌درباروت‌و خاكستر(مجموعه شعر)
2-
ترانه‌هاي شاد‌ بربرهاي‌مهربان‌آينده(مجموعه‌شعر)
3-
شعرهاي‌بهاري)انتخابي از شعرهاي بهاري(
·4-
سفرنامه ( ديوان شعرهاي كهن ، مجموعه غزلها ، قطعه‌ها ،قصيده ها،رباعي ها ، ترانه ها و سرودهاي اجرا نشده و
قصه كوتاه
1-
مترسك(مجموعه هشت قصه‌كوتاه)
2-
ضيافت‌شبانه‌(مجموعه شش‌قصه‌كوتاه)

رُمان
1-
خوابگرد(جلد اول و دوم)

تحقيق و نوشته هاي پراكنده
1-
درقلمرو شعر(بررسي و تحقيق)جلداول ودوم
2-
ببرمهربان وپرنده‌آبي‌(كندوكاوفلسفي)
3-
درباره شاهنامه‌فردوسي(تحقيق)
4-
كندوكاوي‌درمنطق الطيرعطار
5-
مبارزه فرهنگي‌ولي‌كدام مبارزه فرهنگي ؟
6-
تحقيقى در باره تاريخ ایران پس از اسلام

نوشته ها

اشتراک گذاری